Ankara İl Temsilciliği Logo banner isbank

TSF Ankara

Başkent Üniversitesi &TSF İşbirliği Üçüncü Yılında!

img 8981Türkiye Satranç Federasyonu ve Başkent Üniversitesi arasında kurulan işbirliği, bugün imzalanan protokol ile yoluna üçüncü yılında tüm hızıyla devam ediyor. İşbirliği protokolü kapsamında; Başkent Üniversitesi Uluslararası Açık Satranç Turnuvası, Milli Takım kamplarının Başkent Üniversitesinde yapılması ve Liselerarası Satranç Turnuvası 2018 yılında da düzenlenmeye devam edecek. Ayrıca yine protokol kapsamında Başkent Üniversitesi Uluslararası Açık Satranç Turnuvası'nın ödül miktarı 60 bin TL'ye yükseldi. 
                img 8952


Türkiye Satranç Federasyonu ve Başkent Üniversitesi işbirliği protokolü imza töreni, 28 Kasım 2017 tarihinde Başkent Üniversitesinde; Başkent Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal, Rektör Prof. Dr. Ali Haberal, Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay, Yönetim Kurulu Üyesi WIM Nilüfer Çınar Çorlulu, Başkent Üniversitesi Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri Merkezi (BEDAM) Müdürü Prof. Dr. Ali Halıcı, TSF Genel Sekreteri M. Sedat Fırat, TSF Ankara İl Temsilcisi Engin Güleç, Antrenör Aylin İbişoğlu, Başkent Üniversitesi satranç takımı sporcuları ve öğretmenlerinin katılımıyla gerçekleşti.

İmza töreninde konuşma yapan BEDAM Müdürü Prof. Dr. Ali Halıcı, "Başkent Üniversitesi olarak geleceğini düşünebilen, geleceğini inşa edebilen gençler yetiştirmek amacıyla birçok özel projeyi gerçekleştiriyor ve destekliyoruz. Bu amaç doğrultusunda satranç sporuna yönelik faaliyetleri desteklemek ve bu faaliyetlere ev sahipliği yapmaktan ekip olarak büyük mutluluk duyuyoruz" dedi.

TSF ile birlikteliklerinin üçüncü döneminde olduklarını ve bu birliktelikten duydukları memnuniyeti dile getiren Prof. Dr. Ali Haberal ise, "TSF ile ülkemizdeki en geniş kapsamlı organizasyonlardan birini gerçekleştiriyoruz. Satranç her yaştan yurttaşımızı kapsayan, birleştiren, bütünleştiren bir spor. TSF bu sporun Türkiye'de yaygınlaşması için çok başarılı işler yapıyor. Bu noktada Başkan Tulay'ı ve ekibini kutluyorum. Biz de Başkent Üniversitesi olarak Kurucu Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Haberal önderliğinde bu spora destek vermeye ve faaliyetlerimizi sürdürmeye devam edeceğiz" dedi.

Bir faaliyete başlamak kadar sürdürülebilir olmasını sağlamanın da büyük önem taşıdığını belirten TSF Başkanı Gülkız Tulay, "TSF olarak güzel ve verimli işlere imza atmak istiyoruz. Satranç sporunu tüm Türkiye'de yaygınlaştırmak bu güzel işlerimizin en önemlileri arasında geliyor. Açık satranç turnuvalarımız ise satrancın yaygınlaşması için büyük önem arz ediyor. Bir marka olan Başkent Üniversitesi ile en güçlü ve en nitelikli açık satranç turnuvalarımızdan birini gerçekleştiriyor, açık satranç turnuvamızın yanı sıra Milli takım kamplarımıza ve Liselerarası Satranç Turnuvasına ev sahipliği yapan üniversitemiz ile son derece başarılı ve sürdürülebilir çalışmalar yapıyoruz. Bu eşsiz faaliyetlere destek olan ve bize gurur dolu bir yol arkadaşlığı yapan üniversitemize, Kurucu Rektörümüz Sayın Mehmet Haberal'a ve tüm ekibine teşekkür ediyorum" dedi.

Kurucu Rektör Prof. Dr. Mehmet Haberal ise "Her zaman, her şartta bizlere bu ülkeyi emanet eden Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygıyla anmak ve Türk bayrağımızı dünyanın her yerinde gururla dalgalandırmak hepimizin ortak görevidir" sözleri ile konuşmasına başladı. Çocuklarımızın ve gençlerimizin bugünün kıymetini bilmeleri için tarihlerini çok iyi bilmeleri gerektiğini vurgulayan Haberal, konuşmasına şöyle devam etti. "Her zaman söylüyorum, bir toplumda en önemli üç meslek öğretmenlik, hakimlik ve hekimliktir. Eğitim, adalet ve sağlık alanındaki gelişimimiz bizim en büyük kazanımlarımız olacaktır. Satranç her kesimden insana hitap eden son derece özel bir spor. Sayın Başkan Tulay'a yapılan çalışmalar ve sportif anlamda edinilen kazanımlar için teşekkür ediyoruz. Gençlerimiz için elimizden ne gelirse yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz. Türk bayrağımızı en yukarda dalgalandırmak amacıyla çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz."

Başkent Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal, TSF Başkanı Gülkız Tulay ve Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Haberal tarafından imzaları atılan protokol töreninde işbirliğinin üçüncü yılı bir pasta kesilerek kutlandı. İşbirliği protokolü kapsamında; Başkent Üniversitesi Uluslararası Açık Satranç Turnuvası, Milli Takım kamplarının Başkent Üniversitesinde yapılması ve Liselerarası Satranç Turnuvası 2018 yılında da düzenlenmeye devam edecek. Ayrıca yine protokol kapsamında Başkent Üniversitesi Uluslararası Açık Satranç Turnuvası'nın ödül miktarı 60 bin TL'ye yükseldi. 

İmza töreninde Prof. Dr. M. Haberal, Başkan Tulay ve WIM Çorlulu'ya çiçek takdim ederken; Başkan Tulay ise Kurucu Rektör Prof. Dr. M. Haberal, Rektör Prof. Dr. Ali Haberal ve BEDAM Müdürü Prof. Dr. Ali Halıcı'ya teşekkür plaketi sundu.